24afisha_logo_yellow-black backgroundLayer 1 Layer 1 Скачать из Windows Phone Store
a a a a a a a

Як зберегти здоров’я спини при захворюваннях

28 декабря 2022

Болі в спині явище нерідке. Вони бувають тимчасовими і постійними, а також мають різноманітні причини виникнення. Якими б вони не були, потрібне комплексне лікування, яке може включати застосування медикаментів, масаж, заняття лікувальною фізкультурою, фізіотерапевтичні та інші процедури.

Дуже важливо в період лікування не допустити високу фізичну активність, максимально розвантажити уражений відділ хребта, забезпечити фіксацію з метою попередження надмірної його рухливості. Для цього використовується бандаж чи пояс для спини при болях. Він може бути м'який, напівжорсткий і жорсткий. Потрібний тип виробу визначає лікар на підставі діагнозу, а купити можна на сайті компанії Med-Magazin.ua.

Підтримуючий корсет застосовують для лікування вже діагностованих патологій. Він допоможе і для профілактики травм у людей, які займаються важкою фізичною працею, а також для запобігання розвитку патологій у тих, хто веде сидячий спосіб життя.

Розглянемо основні показання до його застосування.

Остеохондроз

Це захворювання характеризується дегенеративними змінами, які спочатку відбуваються в міжхребцевих дисках і хребцях, а далі вражають інші тканини хребетно-рухового сегмента (ПДС). За остеохондрозу зменшується відстань між хребцями, змінюється їхня форма, а також знижується еластичність хребта. М'язові тканини постійно напружені, а нерви, що відходять від спинного мозку, можуть защемлятися, що викликає сильний біль.

Захворювання небезпечне ускладненнями, такими як міжхребцеві грижі та їх випинання (протрузії).

Причинами патології можуть стати:

 • Надмірні навантаження на хребет;
 • Генетична схильність;
 • Порушення обміну речовин;
 • Травма хребта;
 • Відсутність фізичних навантажень;
 • Стреси;
 • Нестача вітамінів;
 • Перевтома;
 • Вагітність;
 • Надлишкова маса тіла;
 • Шкідливі звички.
Часто з остеохондрозом стикаються люди, які мають сидячу роботу, проводять багато часу за кермом, а також часто піднімають тяжкості. Для профілактики можна використовувати пояс для спини.

Захворювання може зачіпати хребці та диски в різних відділах хребта і мати такі симптоми:

 • Шийний остеохондроз характеризується прострілами, гострими болями, що виникають під час поворотів голови, кашлю, чхання та інших різких рухів;
 • Грудний остеохондроз не настільки поширений, а його основними симптомами є болі в грудині, тому його часто плутають зі стенокардією;
 • Поперековий остеохондроз найпоширеніша форма патології, оскільки на цей відділ лягають найбільші навантаження і він частіше за інших травмується. Захворювання проявляється вираженими болями, онімінням у нижньому відділі хребта і ногах;
 • Змішаний остеохондроз, при якому уражаються різні сегменти хребетного стовпа. До симптомів належать болі в декількох відділах хребта.

Також проявами остеохондрозу можуть бути спазми, болісне напруження м'язів, поколювання або відсутність чутливості.

Не допустити розвиток прогресування патологій, а також виникнення протрузії та грижі допоможе корсет для попереку, який фіксує, стабілізує та розвантажує уражений відділ хребта.

Протрузії

Стан, за якого міжхребцевий диск випинається (вибухає) у хребетний канал, але водночас не відбувається розрив фіброзного кільця (як у випадку з грижею), називається протрузією. Вона є наслідком остеохондрозу, за якого міжхребцеві диски втрачають вологу, стають менш пружними і деформуються. Це спричиняє виникнення мікротріщин, розвиток нестабільності в сегменті хребта, ураженого дегенеративно-дистрофічними процесами.

Коли деформований міжхребцевий диск навантажується, то фіброзне кільце випинається крізь сформовані дефекти. Протрузію можна назвати початковою стадією грижі. Здебільшого вона спостерігається в поперековому відділі, а рідше в шийному.

До причин розвитку протрузії належать:

 1. Гіподинамія, тривале перебування в одноманітній позі, через що погіршується живлення тканин і відбувається ослаблення м'язового корсета;
 2. Високі навантаження, що викликають руйнування структур хребетного стовпа;
 3. Порушення постави, що призводять до нерівномірного розподілу навантаження, що провокує зниження відстані між хребцями;
 4. Травми хребта, що провокують зниження еластичності та розростання сполучної тканини;
 5. Порушення обмінних процесів;
 6. Природне старіння організму, що супроводжується дистрофічними змінами в тканинах хребта.

Симптоми протрузії:

 • У шийному відділі — болі пекучі або прострілюючі, що охоплюють плечовий пояс, поширюються на руки і пальці, буває оніміння, мурашки і поколювання. Також ускладнюються повороти і нахили голови;
 • У грудному відділі болі можуть нагадувати відчуття при захворюваннях внутрішніх органів, виникати по ходу міжребер'я і при різких рухах;
 • У поперековому відділі болі відчуваються в попереку, на боці протрузії. Він іррадіює в ділянку однієї сідниці і йде по нозі в стопу. Може бути поколювання і відчуття мурашок.

При цьому діагнозі одне з основних завдань розвантаження хворого відділу. Для цього лікар призначає грудний, грудо-поперековий, поперековий або попереково-крижовий бандаж на спину.

Грижа міжхребцевого диска

У здоровому хребті диски мають пульпозне ядро на 90%, що складається з рідини, яка нагадує гель. Воно оточене фіброзним кільцем, сформованим різноспрямованими волокнами. Такі особливості будови зумовлюють пружність та еластичність дисків, які забезпечують амортизацію хребта та його рухливість.

У нормі міжхребцевий диск розташовується між тілами двох суміжних хребців. А якщо він виходить за межі цього простору, то можна говорити про міжхребцеву грижу. Вона виникає на тлі остеохондрозу, за якого диск втрачає воду, пропадає еластичність і знижується висота диска. Через це він легко травмується і руйнується при високих навантаженнях.

У разі міжхребцевої грижі можуть спостерігатися різні симптоми, які залежать від ділянки її локалізації:

 • Шийний відділ. Болі у верхньому відділі хребта, шиї, буває рефлекторна м'язова кривошия, можливі ускладнення з синдромом хребетної артерії. Це небезпечно тим, що під час здавлювання судин, які живлять головний мозок, до нього погано надходить кров і кисень, що позначається на його роботі;
 • Грудний відділ. Симптоми схожі на ті, що спостерігаються за стенокардії, панкреатиту, виразки та інших проблем з органами ШКТ і серця;
 • Поперековий відділ. Хвороба проявляється, як люмбаго, люмбоішіалгія, коли біль віддзеркалюється в стегно, сідницю і всю кінцівку, також утруднюються нахили і ходьба.
У разі грижі застосовується бандаж для попереку. У разі слабко виражених болів і на початковому етапі захворювання застосовується еластична модель. Якщо потрібно частково обмежити рухливість, то підійде напівтвердий корсет із пластиковими або металевими пластинами. Для забезпечення повної іммобілізації потрібен ортопедичний виріб сильної фіксації, але його використовують тільки за призначенням лікаря.

Радикуліт

Патологія, за якої відбувається защемлення ділянок нервових волокон, що йдуть від спинного мозку, називається радикулітом. Здебільшого це відбувається при дегенеративно-дистрофічних процесах у хребті. Його загострення може спровокувати різка зміна положення тіла, підйом важких предметів, переохолодження, тривале статичне навантаження тощо.

У цьому разі потрібен фіксатор для попереку корсет. Він необхідний за появи таких симптомів радикуліту:

 1. Люмбалгія підгострий тривалий поперековий біль, що посилюється під час нахилів, поворотів тулуба, тривалого статичного положення або ходьби;
 2. Люмбаго різкий біль (простріл) під час підйому тягаря, повороту тіла, який змушує застигати в нерухомій позі;
 3. Люмбоішалгія біль віддає в одну або обидві ноги, з'являється оніміння і змінюється колір шкірного покриву.

Рекомендовані в цьому разі вироби для зниження болю пояси зігрівальні зі вставками з натуральної вовни тварин.

Невралгії

Дегенеративно-дистрофічні захворювання і запальні процеси в хребті часто спричиняють ураження периферичного нерва. Це відбувається при компресійному впливі на нервове волокно. Такий стан називається невралгією, яка супроводжується сильними болями та іншими неприємними проявами.

Наслідками стають погіршення живлення нервів, ішемія, може статися атрофія волокон. Корсет попереково-крижовий забезпечує анатомічне положення хребців і дисків, а отже, не допускає їхнього зміщення, здавлювання нервових закінчень.

Симптоми невралгії, за яких застосовується корсет:

 • Пекучі болі;
 • Неможливість здійснювати деякі рухи;
 • Синдром м'язового натягу;
 • М'язова слабкість.
 • Млявий парез кінцівок.

Також може підвищитися температура тіла, відчуватися швидка стомлюваність, зниження працездатності.

Сколіоз, сутулість

Порушення правильної конфігурації хребта викривлення буває вродженим або набутим, прямим або бічним. Захворювання характеризується видимою деформацією, вираженою сутулістю, а у важких випадках появою горба.

Найчастішим викривленням є сколіоз. Здебільшого він розвивається в дитинстві та швидко прогресує в шкільні роки у період активного росту. Спочатку він протікає безсимптомно, а діагностується за однією або кількома такими ознаками:

 • Несиметричні лопатки;
 • Одне плече вище за інше;
 • Пупок не на серединній лінії;
 • Під час нахилу вперед помітне відхилення хребта в бік.

На пізніших стадіях з'являються болі та деформується грудна клітка.

Попередити прогресування захворювання можна за допомогою реклінатора, грудного або грудо-поперекового корсета. Завдяки його конструкції забезпечується анатомічно передбачене положення хребта, розведення плечей, виробляється стереотип правильної постави.

Лордоз

Вигин хребта буває фізіологічним і патологічним, а якщо випуклість звернена допереду, то він називається лордозом. Фізіологічний лордоз це нормальна форма з вигинами в шийному і поперековому відділі. Патологічний лордоз відрізняється ступенем вигину, іноді він формується також у грудному відділі. При захворюванні виявляють порушення постави і біль у спині.

У дитячому та підлітковому віці гіперлордоз вторинний компенсаторний може зникнути в разі усунення його причини якщо виправити поставу за допомогою корсета. У дорослих лордоз уже стає фіксованим і можна лише зупинити розвиток патології.

Комплексне лікування передбачає кінезітерапію, лікувальний масаж, виконання спеціальних вправ і носіння грудо-поперекових коректорів постави.

Нефроптоз

Важка фізична робота, заняття силовими видами спорту, слабкий м'язовий тонус черевної стінки і низка інших причин можуть викликати патологічну рухливість нирки - нефтопротоз. При цьому орган зміщується за межі анатомічного ложа. Спочатку у хворого виникають односторонні тягнучі болі, важкість у животі, але ці симптоми зникають у лежачому положенні.

У разі тяжкого ступеня захворювання пояснені й абдомінальні болі мають постійний характер, з'являються ниркові кольки, порушення роботи шлунково-кишкового тракту тощо.

Консервативне лікування передбачає носіння ортопедичних пристосувань, заняття ЛФК для зміцнення м'язів і виключення високих фізичних навантажень.

Опущення внутрішніх органів (зокрема, опущення органів малого таза)

Порушення підтримки внутрішніх органів (прямої або ободової кишки, сечового міхура, матки) часто призводить до пролапсу, стану, за якого вони зміщуються, опускаються в піхву або виходять за її межі.

Симптоми залежать від органу, залученого в патологічний процес:

 1. Опущення сечового міхура утруднення і почастішання сечовипускання;
 2. Опущення кишечника нерегулярні випорожнення, утруднення дефекації, здуття живота;
 3. Опущення матки тягнучий біль у животі, попереку, крижах, а також кров'янисті або білі виділення.
Для зниження вираженості симптоматики застосовуються спеціальні бандажі для підтримки внутрішніх органів і підбирається спеціальний раціон харчування.

Остеоартроз

Захворювання, за якого відбуваються дегенеративні процеси в хрящовій тканині з її руйнуванням, називають остеоартрозом хребта. Його ознаками можуть бути:

 • Сильний біль у ділянці ураження;
 • Оніміння кінцівок;
 • Набряклість у ділянці суглобів хребта;
 • Запаморочення і головні болі;
 • Слабкість;
 • Хрускіт під час поворотів корпусу.
Програма лікування залежить від ступеня захворювання. На ранніх стадіях особливо ефективним є носіння корсета для спини. Ступінь жорсткості ортопедичного виробу підбирається залежно від вираженості симптоматики і ступеня деформації хрящової тканини.